Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου 2018

Χωρίς νικητή το ντέρμπι ΠΑΟΚ-Άρης στην Τούμπα

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν ΠΑΟΚ και Άρης στην Τούμπα, στο ντέρμπι για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.
Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέλκα στο 25ο λεπτό (για χέρι του Γιουνές) και ο Άρης ισοφάρισε με γκολ του Ματίγια στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου (45΄+2΄).
Βέβαια, ο Δικέφαλος του Βορρά αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 59ο λεπτό, καθώς αποβλήθηκε ο Κίτσιου με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ματέο Γκαρσία. Μετά την κόκκινη, οι κιτρινόμαυροι είχαν τρία καλά σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Οι ασπρόμαυροι είχαν χάσει μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν το προβάδισμα στο 55΄, με τον Πέλκα να αστοχεί σε τετ α τετ.
Έτσι, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό στην πρώτη αγωνιστική του ομίλου και στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι μετά από 4,5 χρόνια, που ήταν το 201ο "κλάσικο" της Θεσσαλονίκης.
Ο αγώνας
Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο ξεκίνημα, μπαίνοντας με πιο επιθετικές διαθέσεις από τον Άρη που έδινε χώρους και πρόσεχε περισσότερο τα μετόπισθεν. Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του Δικεφάλου στο ματς σημειώθηκε στο 16΄, με κεφαλιά του Σάχοφ μετά από σέντρα του Πέλκα που πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κουέστα. Ο Άρης βγήκε για πρώτη φορά μπροστά με αξιώσεις στο 18΄, όμως ο Σιώπης τελείωσε τη φάση με ένα πολύ άστοχο πλασέ.
Άνοιξε το σκορ με πέναλτι ο ΠΑΟΚ
Στο 23΄ ο Γιουνές άπλωσε τα χέρια του σε σέντρα του Ελ Καντουρί στην περιοχή και ανέκοψε την πορεία της μπάλας, με τον Σιδηρόπουλο να υποδεικνύει σωστά την άσπρη βούλα καταλογίζοντας το ξεκάθαρο πέναλτι. Ο Πέλκας ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Κουέστα ευστοχώντας. Έτσι, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα.
Έμμεσο για τον Άρη
Στο 32΄ ο Σιδηρόπουλος δόθηκε έμμεσο υπέρ του Άρη, σε μία πολύ περίεργη φάση. Μετά από γύρισμα του Γκάμα από αριστερά στην περιοχή, Ο Σάχοφ έκοψε την μπάλα με κοντρόλ και την άφησε για να την μπλοκάρει ο Ρέι. Ο διαιτητής Σιδηρόπουλος θεώρησε ότι ήταν γύρισμα με πρόθεση και σφύριξε έμμεσο. Ο Μπρούνο Γκάμα εκτέλεσε όμως η μπάλα κόντραρε στα σώματα και στη συνέχεια οι κιτρινόμαυροι κέρδισαν κόρνερ.
Στο 37΄ ο Άρης απείλησε μετά από ωραία αντεπίθεση από αριστερά, με την σέντρα σουτ του Ματέο Γκαρσία να περνάει άουτ. Ο ρυθμός του παιχνιδιού είχε πέσει και ο Άρης άρχισε να παίρνει μέτρα και να προσπαθεί να ανεβάσει την απόδοσή του προς το φινάλε του ημιχρόνου.
Ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης
Ο Άρης ισοφάρισε με γκολ του Ματέο Γκαρσία στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους (45΄+2΄). Ο Χατσερίδης προσπάθησε να απομακρύνει και η μπάλα κόντραρε στον Κίτσιου, καταλήγοντας στον Γιουνές που έδωσε την ασίστ στον Ισπανό που πλάσαρε στα δίχτυα νικώντας τον Ρέι μέσα από την περιοχή.
Από μία μεγάλη ευκαιρία στις αρχές του β΄ μέρους
Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο έγινε στο 53΄, με τον Κολάσο να κάνει λάθος γύρισμα προς τα πίσω και τον Πέλκα να το εκμεταλλεύεται βγαίνοντας σε τετ α τετ με τον Κουέστα, όμως το πλασέ του πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.
Ο Άρης απάντησε χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Σόουζα δύο λεπτά αργότερα. Στο 55΄ ο Κολάσο έκανε το γύρισμα από αριστερά στην περιοχή και ο Πορτογάλος αμυντικός σούταρε με τη μία στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Ρέι.
Αποβλήθηκε ο Κίτσιου, με 10 ο ΠΑΟΚ
Στο 59΄ ο ΠΑΟΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε ο Κίτσιου με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ματέο Γκαρσία. Ο Βέρνμπλουμ γύρισε σε θέση κεντρικού αμυντικού και ο Τόσκα επέτρεψε στο αριστερό άκρο της άμυνας, ώστε να καλυφθεί το κενό.
Ο Άρης εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό πλεονέκτημα προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικός επιθετικά, με τον Ματίγια να επιχειρεί ένα σουτ που έφυγε ψηλά άουτ στο 62΄. Στο 70΄ ο Άρης είχε σπουδαία ευκαιρία με σουτ του Ματέο Γκαρσία να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, με το ισόπαλο 1-1 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες στο "Κλεάνθης Βικελίδης" την 7η αγωνιστική της Super League.
Συνθέσεις:
ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Ρέι, Κίτσιου, Χατσερίντι (46’ Μάτος), Κρέσπο, Τόσκα, Βέρνμπλουμ, Σάχοφ, Ζαμπά, Πέλκας, Ελ Καντουρί (46’ Μπίσεσβαρ), Καρέλης (77’ Πρίγιοβιτς)
Άρης (Π. Ερέρα): Κουέστα, Σόουζα, Μαβράι, Βέλεθ, Μενέντεζ (66’ Μπάσα), Ματίγια (82’ Ντιγκινί), Σιώπης, Γκαρσία, Κολάσο, Γκάμα, Γιουνές (46’ Ναζλίδης)