Τετάρτη 16 Απριλίου 2014

Έχασε την ευκαιρία, «έστειλε» το μήνυμα!

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην παράταση από την ΤΣΣΚΑ (77-74, κ.α. 72-72) στην Μόσχα, έχασε μεγάλη ευκαιρία, αλλά έστειλε το μήνυμα στον αντίπαλο του για την συνέχεια της σειράς των πλέι οφ!
Οι «πράσινοι» μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο με την άμυνα τους απέκτησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και έχασαν την νίκη στις λεπτομέρειες και στις πολλές άστοχες βολές τους. Γιόνας Ματσιούλις και Στέφαν Λάσμε ήταν οι κορυφαίοι του «εξάστερου» και όπως πάντα εξαιρετικός ο Δημήτρης Διαμαντίδης στον δημιουργικό τομέα (7 ασίστ). Παίκτης… ορχήστρα για τους νικητές ο Βίκτορ Χριάπα, που σκόραρε 17 πόντους, δημιούργησε και σταμάτησε τον Διαμαντίδη στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης.
Το δεύτερο ραντεβού των δύο ομάδων πάλι στην ρωσική πρωτεύουσα την Μεγάλη Παρασκευή (18/4).
Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο δεν κατάφερε να σταματήσει τον Κάιλ Χάινς, που σκόραρε 9 πόντους σε αυτό το διάστημα, και ήταν πολύ άστοχος από μακριά (0/7 τρίποντα) από την άμυνα της ΤΣΣΚΑ, η οποία λόγω του μεγέθους των παικτών της απαγόρευε στους «πράσινους» να πλησιάσουν στην ρακέτα.
Με τους 9 πόντους του Χάινς το 6-4 υπέρ του Παναθηναϊκού του 2’ έγινε 17-8 στο 7’. Χάρις σε αυτό το επιμέρους 13-2 η ρωσική ομάδα τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (21-14 με διείσδυση του Μίτσοβ στην εκπνοή της περιόδου) και οι «πράσινοι» βρέθηκαν να… κυνηγούν στον σκορ στην δεύτερη περίοδο.
Με δύο τρίποντα των Άαρον Τζάκσον, Βιτάλι Φριτζόν και καλάθι του Κριτς από τα 6 μέτρα, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 13 πόντους (31-18) στο 14’. Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνα του στην συνέχεια. Στην επίθεση με καλές συνεργασίες βρήκε σκορ απέναντι στην άμυνα της ΤΣΣΚΑ και με τους Τζέιμς Γκιστ, Ζακ Ράιτ πρωταγωνιστές μείωσε στους 7 (38-31 με 3/3 βολές του Ραμέλ Κάρι στο 18’) και με στην ίδια απόσταση από τους γηπεδούχους τελείωσε το πρώτο ημίχρονο (40-33).
Η μεγάλη διαφορά των δύο αντιπάλων στο πρώτο μέρος ήταν έξω από τα 6,75 μέτρα με τους «πράσινους» να έχουν 0/8 τρίποντα, ενώ η ρωσική ομάδα είχε 4/9.
Με δύο καλάθια του Λάσμε (το δεύτερο στον αιφνιδιασμό) ο Παναθηναϊκός μείωσε στους τρεις (40-37) στο 21’. Οι «πράσινοι» συνέχισαν ακόμη καλύτεροι στην άμυνα και όταν άρχισαν να ευστοχούν έξω από τα 6,75 μέτρα έγιναν απειλητικοί. Με το πρώτο εύστοχο τρίποντο, από τον Ματσιούλις, μετά από 9 σερί άστοχα ο «εξάστερος» μείωσε στους τέσσερις (44-40) στο 23’.
Παρότι ο Χριάπα ήταν ασταμάτητος (9 πόντοι στην τρίτη περίοδο) και πολύ καλός ο Φριτζόν, ο Παναθηναϊκός με 4/4 τρίποντα, μετά το εύστοχο του Ματσιούλις και με τον Διαμαντίδη να ευστοχεί στο τελευταίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο σε… απόσταση αναπνοής από την ΤΣΣΚΑ (58-56).
Με τρίποντο του Διαμαντίδη, που συνέχισε το ρεσιτάλ των «πρασίνων» έξω από τα 6,75 μέτρα, και βολή του Λάσμε ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 60-60, 7’ και 4’’ πριν την λήξη του ματς. Ο Λάσμε από ασίστ του Διαμαντίδη έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον «εξάστερο» μετά το πρώτο ημίχρονο (62-60), με 5’ και 14’’ να απομένουν για το τέλος του σαραντάλεπτου. Με ποστάρισμα του Διαμαντίδη και βολή του Λάσμε ο Παναθηναϊκός με τρεις (65-62) 4’ και 10’’ πριν την λήξη του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-33, 58-56, 72-72, 77-74.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Μίτσοφ 2, Φριτζόν 10 (2), Τζάκσον 5 (1), Πάργκο 1, Κρστιτς 5, Ουίμς 21 (3), Βοροντσέβιτς, Κάουν 1, Χριάπα 17 (2), Χάινς 15.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 3, Μπατίστ, Φώτσης 6 (2), Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 10 (2/10τρ.), Γκιστ 9, Ματσιούλις 14 (2), Ράιτ 12.