Κυριακή 24 Ιουνίου 2018

Σαρωτική η Αγγλία, συνέτριψε τον Παναμά με "εξάρα" πρόκρισης...

Ισοπεδωτική ήταν η Αγγλία απέναντι στον Παναμά, "καθαρίζοντας" το παιχνίδι με "πεντάρα" από το ημίχρονο και εξασφαλίζοντας εμφατικά την πρόκριση για τους "16" του Μουντιάλ με το τελικό 6-1.
Αυτή ήταν η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη των Άγγλων σε Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς για πρώτη φορά πέτυχε πάνω από 4 γκολ σε έναν αγώνα Μουντιάλ. Μπορεί ο Παναμάς να ήταν αδύναμος αντίπαλος, κατώτερου επιπέδου, όμως τα "τρία λιοντάρια" έδειξαν φρεσκάδα και με επιθετικό ποδόσφαιρο έφτασαν σε μία επιβλητική επικράτηση.
Η Αγγλία ισοβαθμεί με το Βέλγιο στην κορυφή του 7ου ομίλου και η πρωτιά θα κριθεί στο μεταξύ τους παιχνίδι για την τελευταία αγωνιστική. Τυνησία και Παναμάς έχουν αποκλειστεί και μαθηματικά από την 2η αγωνιστική.
Στο σημερινό ματς που διεξήχθη στο "Nizhny Novgorod Stadium", η Αγγλία μπήκε δυναμικά και άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με γκολ του Στόουνς. Ο Χάρι Κέιν με πέναλτι έκανε το 2-0 στο 22΄ και ο Λίνγκαρντ με ένα υπέροχο γκολ ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ στο 36΄.
Στο 40΄ ο Στόουνς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα γράφοντας το 4-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο μέχρι σήμερα ο υψηλόσωμος αμυντικός δεν είχε σκοράρει με τη φανέλα της εθνικής Αγγλίας σε 27 συμμετοχές και σε αυτό το ματς βρήκε δίχτυα δύο φορές.
Το 5-0 έγινε πριν τη λήξη του ημιχρόνου με την δεύτερη εκτέλεση πέναλτι του Κέιν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (45΄+1΄). Ο επιθετικός της Τότεναμ έκανε χατ-τρικ στο 62΄ με ένα τυχερό γκολ, καθώς η μπάλα κόντραρε στο πόδι του και άλλαξε πορεία καταλήγοντας στο δίχτυα για το 6-0.
Ο Παναμάς κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής στο 78΄ με τον Μπαλόι, διαμορφώνοντας το τελικό 6-1. Μάλιστα, το γκολ αυτό πανηγυρίστηκε έντονα από τους Παναμέζους καθώς ήταν το πρώτο στην ιστορία της χώρας σε Παγκόσμιο Κύπελλο.
Οι συνθέσεις:
Αγγλία: Πίκφορντ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Γουόκερ, Γιάνγκ, Χέντερσον, Λίνγκαρντ (63’ Ντελφ), Τριπιέρ (70’ Ρόους), Λόφτους-Τσικ, Στέρλινγκ, Κέιν (64’ Βάρντι)
Παναμάς: Πενέδο, Μουρίγιο, Εσκομπάρ, Τόρες, Ντέιβις, Γκόμες (69’ Μπαλόι), Μπαρσενας (69’ Αρόγιο), Κούπερ, Γοδόι (64’ Αβίλα), Πέρες, Ροντρίγκες