Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2019

Έπος Τσιτσιπά στο Australian Open! Απέκλεισε τον Φέντερερ!

Με τρομερό πάθος και εξαιρετική εμφάνιση ο Έλληνας τενίστας Στέφανος Τσιτσιπάς, κατάφερε να πετύχει τη μεγαλύτερη νίκη του, μέχρι την επόμενη, επικρατώντας του θρύλου Ρότζερ Φέντερερ με 3-1 σετ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Australian Open!
Στο πρώτο σετ οι δύο τενίστες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι και το tie-break, με τον Φέντερερ να καταφέρνει στο 7-6 (11).
Στον δεύτερο ο Στέφανος Τσιτσιπάς με πάθος και εξαιρετική τεχνική κατάφερε να σβήσει τρία ολόκληρα set points του αντιπάλου του, ισοφάρισε σε 1-1, κερδίζοντας στο tie-breakμε 7-6 (3).
Στο τρίτο σετ όλοι περίμεναν ότι ο Ελβετός θα αντιδράσει ωστόσο ο Στέφανος με το σκορ στο 6-5 ο Στεφ έκανε το break, έκανε το 7-5 και πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-1.
Τελικά κατάφερε να κερδίσει και πάλι με 7-6 (5) και να ολοκληρώσει ένα έπος και την μεγαλύτερη επιτυχία του ελληνικού τένις, μετά από 3 ώρες και 50 λεπτά με 6-7 (11), 7-6 (3), 7-5, 7-6 (5) του Ελβετού θρύλου.