Κυριακή 17 Ιουνίου 2018

Πρωταθλητής Ελλάδος στο μπάσκετ ο Παναθηναϊκός - Νίκησε 84-70 τον Ολυμπιακό

Πρωταθλητής Ελλάδος αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός στο μπάσκετ, καθώς επικράτησε με σκορ 84-70 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ και έκανε το 3-2 στη σειρά των τελικών.
Παρά το γεγονός πως οι "πράσινοι" δεν μπήκαν καλά στο τελευταίο και πλέον καθοριστικό παιχνίδι της σειράς, βρήκαν τον τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο να πάρουν κεφάλι στο σκορ και τελικά να φτάσουν σε μια άνετη επικράτηση, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ.
Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να σουτάρει με μεγαλύτερη ευστοχία και το "τριφύλλι" να είναι εντελώς άστοχο από τα 6,75μ (0/7 τρίποντα.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο αποφασισμένος στο παρκέ και σε συνδυασμό με την αδράνεια που παρουσίασαν οι φιλοξενούμενοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου μισού της αναμέτρησης, κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να φτάσουν στη νίκη.
Πολυτιμότερος παίκτης για τους πρωταθλητές Ελλάδος ήταν ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους.
Με την κατάκτηση αυτή, ο Παναθηναϊκός φτάνει τα 37 πρωταθλήματα στην πλούσια ιστορία του, ενώ αποχαιρέτησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον ιστορικό πρόεδρο της ομάδας, Παύλο Γιαννακόπουλο, ο οποίος έφυγε από τη ζωή πριν από λίγες μέρες.
Παράλληλα συνέχισε το μοναδικό του σερί που κρατά από το 1996 και το οποίο τον θέλει να κατακτά τουλάχιστον έναν τίτλο κάθε χρονιά.
Τα Δεκάλεπτα: 14-15, 31-35, 60-50, 84-70.
Παναθηναϊκός(Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (2/7 σουτ, 17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Γκιστ 11, Λοτζέσκι 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλάθης 9 (1), Αντετοκούνμπο 4, Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 17 (1), Παππάς 13 91), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ, Μήτογλου.
Ολυμπιακός(Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 11 (4/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, ΜακΛίν 16 (3/5 δίποντα, 10/15 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Στρέλνιεκς 2, Ρόμπερτς 13 (2), Μπόγρης 2, Γουίλτζερ 5 (1).