Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018

Δύσκολη νίκη της Εθνικής με 75-70 επί της Μ. Βρετανίας...Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μπουρούσης.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μπορούση, η Εθνική μας Ομάδα επικράτησε της Μεγάλης Βρετανίας με 75-70 και διατήρησε το απόλυτο των νικών στον όμιλό της.
Η "επίσημη αγαπημένη" δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία, η οποία διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με επτά πόντους (39-46).
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Παναγιώτη Σκουρτόπουλου μπήκαν πιο αποφασισμένοι και μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-58).
Στα τελευταία λεπτά η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε θρίλερ με το σκορ να είναι 69-67 47'' πριν το τέλος. Όμως η εξαιρετική παρουσία του Γιάννη Μπουρούση έδωσε τελικά τη νίκη στην Εθνική μας Ομάδας.
Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.
Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-46, 56-58, 75-70