Πέμπτη 26 Μαΐου 2016

Προβάδισμα τίτλου με Σπανούλη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 77-72 στο ΣΕΦ, παίρνοντας προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος καθώς "γύρισε" τη σειρά των τελικών της Basket League ΣΚΡΑΤΣ σε 2-1 υπέρ του και πλέον χρειάζεται μία νίκη για την κούπα.
Ο Βασίλης Σπανούλης έβαλε και πάλι την υπογραφή του στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και οδήγησε την ομάδα του σε μία σπουδαία νίκη. Ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους (3 τρίποντα) και είχε πρωταγωνιστικό ρόλο στην ανατροπή των "ερυθρόλευκων" από το -7 (59-66) στην τελευταία περίοδο, ευστοχώντας σε καθοριστικά σουτ στα τελευταία λεπτά.
Ο τρίτος τελικός της Α1 ήταν συγκλονιστικός, όπως και οι δύο προηγούμενοι, με τους "πράσινους" να έχουν το προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο και να δείχνουν έτοιμοι για το δεύτερο μπρέικ μετά από αυτό στο πρώτο ματς. Ωστόσο κάπου εκεί μίλησε και πάλι ο "Kill Bill", παίρνοντας τον Ολυμπιακό από το χέρι (11 πόντους στο φινάλε) και οδηγώντας τον στην ανατροπή και τη νίκη που τον φέρνει αγκαλιά με τον τίτλο.
Τα δεκάλεπτα: 17-21, 41-44, 57-62, 77-72
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (3), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3, Μάντζαρης 2, Χάντερ 7, Στρόμπερι 5 (1), Αγραβάνης 2, Ουόρικ, Χάκετ 9, Λοτζέσκι 16 (3), Παπανικολάου.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 8, Φώτσης 3 (1), Φελντέιν 17 (3), Καλάθης 15 (1), Χάντερ 2, Ραντούλιτσα, Παππάς 4, Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 2, Παπαγιάννης 9, Ουίλιαμς 2, Χέινς.