Παρασκευή 29 Μαΐου 2015

Διασύρθηκε ξανά από τον Ολυμπιακό ο Άρης

Νέα συντριβή υπέστη ο Άρης στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας από τον Ολυμπιακό γνωρίζοντας βαριά ήττα με 92-57. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν έτσι με μεγάλη άνεση το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, η οποία πλέον θα μεταφερθεί στο «Nick Galis Hall» την Τρίτη (2/6), όπου ίσως να είναι και το τελευταίο παιχνίδι εφόσον γίνει το 3-0 και οι Πειραιώτες προκριθούν στους τελικούς.

Οι «κίτρινοι» έχασαν και σήμερα, όπως και την περασμένη Τετάρτη, νωρίς την επαφή με το σκορ, με τον Ολυμπιακό να στέλνει τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα από την πρώτη περίοδο. Η καλή εμφάνιση του Βεζένκοφ που πέτυχε 17 πόντους φυσικά δεν έφτανε για το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη, με τον Ολυμπιακό να επιβεβαιώνει και πάλι την ανωτερότητά του και να μετατρέπει την αναμέτρηση σε παράσταση για έναν ρόλο.
Ο αγώνας
Ο Βεζένκοφ ξεκίνησε «ζεστός» και πέτυχε τους πρώτους 7 πόντους του ΑΡΗ, ο οποίος στο 4′ ήταν στο 9-9. Στη συνέχεια τα λάθη και η αστοχία έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να πάρει διαφορά 11 πόντων και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο 24-13.
Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να μη χάσει την επαφή του με το σκορ και με τον Βεζένκοφ να φτάνει τους 11 πόντους μείωσε σε 31-19. Όμως δεν κατάφερε κάτι περισσότερο και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο στο 47-24.
Ο Τόμας πέτυχε 7 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά της τρίτης περιόδου, αλλά ο ΑΡΗΣ δεν κατάφερε να «ψαλιδίσει» τη διαφορά (58-33). Με σερί 7-0 ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 30 (65-33) και την έφτασε στους 40 (76-36), πριν το 78-36 του 30′.
Τίποτα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο και οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τη διαφορά σε πολύ ψηλά επίπεδα (86-40 στο 34′). Ο ΑΡΗΣ έκανε ένα επιμέρους 2-13 και μείωσε σε 88-53, μέχρι το τελικό 92-57.
Τα δεκάλεπτα: 24-13, 47-24, 78-36, 92-57.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 13, Χάντερ 7, Ντάνστον 6, Σπανούλης 12, Ντάρντεν 3, Σλούκας 2, Λαφαγιέτ 6, Λοτζέσκι 13, Πρίντεζης 14, Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 8, Κατσίβελης 6.
ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 7, Τσιάρας 2, Δήμας 1, Ριντ 6, Τόμας 15, Πουλιανίτης, Χαρίσης 7, Βεζένκοφ 17, Μούρτος 2, Σίμτσακ.