Κυριακή 19 Απριλίου 2015

Ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Κομοτηνή- Πρωταθλητής και μαθηματικά ο ΟΣΦΠ, στη 2η θέση ο ΠΑΟΚ

Ο Πανθρακικός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 2-1, χάρις σε γκολ του Τζανή στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης στην Κομοτηνή, αποτέλεσμα που έφερε ανακατατάξεις στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ παράλληλα έστεψε και μαθηματικά πρωταθλητή τον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ (60 βαθμούς) βρίσκεται πλέον στη 2η θέση, έχοντας προσπεράσει το «τριφύλλι» (59 βαθμούς) και οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν οριστικά και τυπικά στην κατάκτηση του τίτλου. Παράλληλα, οι Θρακιώτες έκαναν σημαντικό βήμα παραμονής στην Super League με τη σημερινή τους επικράτηση.
Το σκορ του αγώνα είχε ανοίξει ο Ίγκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Σίλντενφελντ είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο 55΄. Στο 60΄ αποβλήθηκε ο Μπούρμπος με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να αγωνιστούν με παίκτη λιγότερο για κάτι περισσότερο από μισή ώρα παιχνιδιού. Τελικά στο 91΄ ο Τζανής έστειλε τη μπάλα στα δύχτια με σουτ, χαρίζοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.