Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2019

Champions League: Ισοπαλία «χρυσάφι» για τον Ολυμπιακό με ανατροπή, 2-2 με την Τότεναμ.

Μπορεί να έχανε με 0-2 ο Ολυμπιακός, αλλά κατάφερε να το γυρίσει και να πάρει σπουδαία ισοπαλία 2-2 από την Τότεναμ στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.

Η βρετανική ομάδα «χτύπησε» σε λίγα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και πήρε το προβάδισμα με δύο γκολ, αλλά ο Ποντένσε μείωσε πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου και ο Βαλμπουενά ισοφάρισε με πέναλτι για το τελικό σκορ.
Το κυριότερο ήταν πως ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την Τότεναμ, περσινή φιναλίστ του Champions League. Έπαιξε στα ίσια, είχε 17 τελικές έναντι 10 των Άγγλων και έδειξε πως θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση. Σπουδαίο αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό που θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη. Πήρε ένα πόντο όμως που μπορεί να είναι πολύτιμος για τη συνέχεια της διοργάνωσης και ειδικά στην μάχη της 3ης θέσης.

Oι ενδεκάδες στο Ολυμπιακός-Τότεναμ 2-2
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μεριά, Ομάρ, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε, Μασούρας (78’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (69’ Μπενζιά), Ποντένσε, Γκερέρο (89’ Ελ Αραμπί)

Τότεναμ (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Γιορίς, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνχεν, Ντέιβις, Εντομπελέ (62’ Σισοκό), Γουίνκς, Έρικσεν, Άλι (73’ Σον), Μόουρα (76’ Λαμέλα), Κέιν.