Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2019

"Άγγιξε" το Κύπελλο ο ΠΑΟΚ, αλλά το πήρε ο Παναθηναϊκός στις λεπτομέρειες

Ο ΠΑΟΚ κοίταξε κατάματα τον Παναθηναϊκό και πάλεψε στα ίσα στον 44ο τελικό Κυπέλλου Ελλάδας που διεξήχθη μπροστά σε μαθητές στο κλειστό "Δύο Αοράκια" του Ηρακλείου της Κρήτης, όμως λύγισε στο τέλος και ηττήθηκε με 73-79.
Οι "πράσινοι" κατέκτησαν το τρόπαιο για 19η φορά στον θεσμό του Κυπέλλου, πανηγυρίζοντας τον πρώτο τίτλο της φετινής σεζόν. Στον Δικέφαλο μένει μία "γλυκόπικρη" γεύση από την παρουσία του στον τελικό έπειτα από 20 χρόνια, καθώς ήταν μαχητικός και έφτασε πολύ κοντά σε μία ιστορική νίκη, αλλά έχασε την ευκαιρία για να σηκώσει την κούπα μετά από το 1999.
Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι και μετά το 3-3 από τρίποντα του Γκος, βρέθηκε να χάνει με 3-20 μιας και οι "πράσινοι" είχαν σερί 17-0. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 15-29 για το τριφύλλι που είχε προβάδισμα ασφαλείας και παρότι στο δεύτερο δεκάλεπτο οι "ασπρόμαυροι" επέστρεψαν στο ματς μειώνοντας στους -6 (25-31), το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με διψήφια διαφορά 10 πόντων (36-46).
Στο δεύτερο μέρος το ματς μετατράπηκε σε ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να φέρνει τον ρυθμό στα μέτρα του και να ανεβάζει την απόδοσή του. Στο 31΄ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 61-59 και ο αγώνας πήρε "φωτιά" μέχρι το φινάλε, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια.
Πέντε λεπτά πριν τη λήξη ο Γκος με τρίποντο έκανε το 70-67 υπέρ του ΠΑΟΚ, όμως στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός κέρδισε τρία συνεχόμενα φάουλ και με 6/6 σερί βολές βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 73-70. Ο Γκιτς έκανε με δύσκολο καλάθι το 75-70 ανεβάζοντας το σερί στο 8-0, ο Μαργαρίτης μείωσε (72-75) και μετά όλα κρίθηκαν από τη γραμμή των βολών. Ο Γκος με 1/2 έκανε το 73-75, ο Παπαπέτρου απάντησε με 2/2 σε ένα αυστηρό φάουλ (73-77), ενώ ο Γκος έκανε airball σε βιαστικό σουτ υπό πίεση και ο Καλάθης διαμόρφωσε το τελικό 73-79 με 2/2 βολές, καθώς αστόχησε ο Χάτσερ στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ. Έτσι, ο Παναθηναϊκός στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας 2019.
Ο Καλάθης αναδείχθηκε MVP του τελικού με 19 πόντους και 9 ασίστ, ενώ 17 πόντους πέτυχε ο Λάνγκφορντ για τους νικητές και 14 ο Γκιστ. Από πλευράς ΠΑΟΚ ο Χάτσερ είχε 23 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, ο Γκος σταμάτησε στους 15 και ο Γκάρετ με εξαιρετική εμφάνιση σημείωσε 10 πόντους και πήρε 15 ριμπάουντ.
Δεκάλεπτα: 15-29, 36-46, 58-59, 73-79
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 9 (3), Τζέφερσον, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης, Τέπιτς (5 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 13, Ζάρας 3 (1), Χάτσερ 23 (4/6 τρίποντα), Γκάρετ 10 (15 ριμπάουντ), Γκος 15 (4/10 τρίποντα).
Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 12 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Πέιν, Λάνγκφορντ 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ),Παπαπέτρου 10 (1), Γκιστ 14 (8 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ, Καλάθης 19 (2 τρίποντα 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Αντετοκούνμπο 5 (1), Μήτογλου 2.
Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 11/17 βολές, 13/38 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 24-8 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 9 λάθη.
Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/17 βολές, 19/32 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 32-5 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 13 λάθη.