Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2018

"Εκτελεστής" Πρίγιοβιτς, "κάρφωσε" την ΑΕΚ!

Με δύο καταπληκτικά γκολ του Πρίγιοβιτς, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-0 την ΑΕΚ στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Super League στην κατάμεστη Τούμπα.
Ο Σέρβος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό του παιχνιδιού και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 59΄, πετυχαίνοντας δύο υπέροχα τέρματα με εντυπωσιακά τελειώματα των φάσεων.
Η ΑΕΚ είχε δύο δοκάρια, σε σουτ των Λιβάγια (20΄) και Μπακασέτα (62΄), όμως δεν κατάφερε κάτι περισσότερο στην αναμέτρηση.
Η ομάδα του Λουτσέσκου διατήρησε το απόλυτο νικών στο πρωτάθλημα, διευρύνοντας το σερί στο "4 στα 4". Με αυτή τη νίκη ο Δικέφαλος του Βορρά προσπέρασε την Ένωση στη βαθμολογία, καθώς έφτασε τουε 10 βαθμούς και την άφησε στους 9, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της ήττα.
Ο αγώνας
Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά. Η πρώτη καλή φάση σημειώθηκε στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, με σουτ του Μάνταλου στη γωνία που απέκρουσε ο Πασχαλάκης με ωραία επέμβαση. Ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη του ευκαιρία στο 15΄, με κεφαλιά του Βαρέλα μετά από κόρνερ του Πέλκα, που απέκρουσε ο Μπάρκας.
Δοκάρι για την ΑΕΚ
Με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου στο ματς, η ΑΕΚ είχε δοκάρι. Ο Λιβάγια έκανε το σουτ από δεξιά στην περιοχή και η μπάλα τράνταξε το αριστερό δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.
Άνοιξε το σκορ ο ΠΑΟΚ
Με γκολ του Πρίγιοβιτς στο 29ο λεπτό του αγώνα, ο ΠΑΟΚ άνοιξε ρο σκορ. Ο Λαμπρόπουλος έκανε λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Σέρβος επιθετικός πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή με ωραία κούρσα και με ιδανικό πλασέ στη γωνία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχτηκε η ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα.
Στο 40΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία η ΑΕΚ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και ο Πασχαλάκης απέκρουσε δύσκολα με εντυπωσιακή επέμβαση. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 1-0.
Ο Πρίγιοβιτς χτύπησε ξανά
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό, με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και φάουλ. Στο 59΄ όμως ο ΠΑΟΚ πέτυχε δεύτερο γκολ και έβαλε φωτιά στην Τούμπα. Πρίγιοβιτς και Μάτος συνεργάστηκαν άψογα από δεξιά, με τον Βραζιλιάνο να δίνει την ασίστ και τον Σέρβο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με φοβερό τελείωμα της φάσης, σκοράροντας για δεύτερο φορά στο ματς.
Δεύτερο δοκάρι για την ΑΕΚ
Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει για να ξαναμπεί στο παιχνίδι πιέζοντας. Στο 62΄ ο Μπακασέτας είχε δοκάρι σε ωραίο σουτ εκτός περιοχής. Αυτό ήταν το δεύτερο δοκάρι της Ένωσης στο ματς, μετά από εκείνο του Λιβάγια στο 20΄. Οι κιτρινόμαυροι εξακολουθούσαν να πιέζουν αναζητώντας το γκολ, δίχως όμως να είναι αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια.
Στο 76΄ είχε μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΟΚ για τρίτο γκολ, όταν έβγαλε ωραία αντεπίθεση βρίσκοντας χώρο, με τον Μπίσεσβαρ να βγάζει κάθετη πάσα στον Ζαμπά και τον Βραζιλιάνο να πλασάρει άστοχα. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ συνέχισε να ψάχνει το γκολ, όμως δεν άλλαξε κάτι στον αγώνα και το 2-0 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.