Τρίτη 18 Ιουλίου 2017

Γερμανία - Ελλάδα 77-86

Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω με 11 πόντους, αλλά με Χαραλαμπόπουλο σέντερ (!), Λούντζη «4» και έναν φανταστικό Κόνιαρη οι Γερμανοί υποτάχθηκαν (86-77)! Και τώρα το Μαυροβούνιο για την είσοδο στην 8άδα.

Η Γερμανία για 30' είχε το «πάνω χέρι» στην αναμέτρηση και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 11 πόντους (54-43 στο 27').Το... ελληνικό μυαλό, όμως, μίλησε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν η Εθνική με τέσσερις κοντούς και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο στο «5» έκανε την ανατροπή και «κλείδωσε» την επικράτηση, βάζοντας 36 πόντους σε 10'! Ο Χαραλαμπόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Αντώνης Κόνιαρης με 17π
Η Ελλάδα, λοιπόν, θα πάει στα νοκ-άουτ ως πρώτη και αήττητη και θα αντιμετωπίσει την 4η ομάδα του Β' Ομίλου την Τετάρτη στο Ηράκλειο (Ελλάδα - Μαυροβούνιο στις 21:15).
Η Εθνική ξεκίνησε το παιχνίδι με αστοχία, την ώρα που οι Γερμανοί μάζευαν επιθετικά ριμπάουντ και έβρισκαν σκορ με δεύτερες επιθέσεις (13-7 στο 4'). Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Χένρικ Ροντλ είχαν 5/8 τρίποντα και όριζαν τον ρυθμό της αναμέτρησης (25-18), με τον Νίκο Δίπλαρο να ξεχωρίζει από την «γαλανόλευκη» πλευρά.
Στη δεύτερη περίοδο, όλα άλλαξαν, καθώς η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου με ένα γρήγορο 13-4 και πρωταγωνιστή τον Βασίλη Μουράτο πέρασε μπροστά στο σκορ (29-31 στο 16'). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στον πόντο (38-37), αφού ο Βάγκνερ ευστόχησε σε... νεκρό χρόνο. Στο ημίχρονο ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος είχε 7 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Η Εθνική Νέων Ανδρών είχε 8 κλεψίματα, αναγκάζοντας συνολικά τους Γερμανούς σε 11 λάθη μέχρι το 20', αλλά δεν μπόρεσε να «χτίσει» μια καλή διαφορά.
Με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια ο Ντάβιντ Κράμερ ήταν... καυτός (16π. στο 27'), οι επιθέσεις της Ελλάδας έβρισκαν σίδερο και η διαφορά πήγε στο +11 για τους Γερμανούς (54-43). Σε εκείνο το σημείο ο Αντώνης Κόνιαρης... πήρε μπροστά και με ένα γρήγορο προσωπικό 5-0 έριξε ξανά τη διαφορά (54-48 στο 28'). Το τρίτο δεκάλεπτο «έκλεισε» με σκορ 55-50.
Ο Παπαθεοδώρου παρέταξε στην τέταρτη περίοδο την «γαλανόλευκη» με τέσσερις «κοντούς» (Μουράτο - Κόνιαρη - Μιλεντίγιεβιτς - Λούντζη) και τον Χαραλαμπόπουλο στη θέση «5» και δικαιώθηκε με την Ελλάδα να περνάει μπροστά στο σκορ στο 35' (63-62), αφού ο «Χαραλαμπό» βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Ο Μιχάλης Λούντζης σε εκείνο το σημείο αγωνίστηκε ως «4». Το... νερό είχε μπει στο αυλάκι και οι Χαραλαμπόπουλος - Κόνιαρης οδηγούσαν την Ελλάδα. Η Εθνική Νέων Ανδρών ήταν ανεβασμένη και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβαλε 36 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, πήρε τη νίκη και έκανε το 3/3, δείχνοντας τα... δόντια αλλά και το μυαλό της στο κρίσιμο σημείο (77-86).