Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2015

«Δραπέτευσε» με την νίκη από την «κόλαση» της Σμύρνης

Παρά τις τάσεις... αυτοκτονίας που παρουσίασε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα στο τελευταίο λεπτό και έφυγε από την Σμύρνη με τους δύο βαθμούς της νίκης (69-64 την Καρσίγιακα) και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο Top 16 της Ευρωλίγκας. Πρωταγωνιστές της νίκης των «πρασίνων» ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους Τζέιμς Φελντέιν, ο Τζέιμς Γκιστ με σημαντική προσφορά σε άμυνα και επίθεση και ο Νικ Καλάθης που με τρίποντο 40'' πριν την λήξη της συνάντησης έδωσε ουσιαστικά την νίκη στον Παναθηναϊκό (67-64).
Ο Παναθηναϊκός με πολύ καλή ομαδική λειτουργία και στις δύο πλευρές του γηπέδου και δίνοντας στην Καρσίγιακα το σουτ τριών πόντων στην άμυνα (1/8 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα η τουρκική ομάδα) είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο. Με κορυφαίους τους Νικ Καλάθη, Τζέιμς Γκιστ, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 8-0 λίγο μετά το πρώτο δίλεπτο και με 13-3 στα μέσα της περιόδου με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Γκιστ. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγε με 13 (20-7) 2’ και 17’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.
Τα πολλά λάθη που έκαναν οι «πράσινοι» (13 έναντι 4 της Καρσίγιακα) απέναντι στην πιεστική άμυνα της Καρσίγιακα δεν τους επέτρεψαν να διευρύνουν την διαφορά. Η τουρκική ομάδα βελτιώθηκε αμυντικά στην δεύτερη περίοδο, αλλά παρέμεινε πολύ άστοχη σε βολές (6/11 στο πρώτο μέρος) και τρίποντα (1/11). Έτσι μείωσε μόνο μέχρι τους 8 (24-16, 3’ και 47’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου) από τους 14 (23-9) που είχε προηγηθεί ο Παναθηναϊκός στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου.
Οι «πράσινοι»… ξεκόλλησαν επιθετικά με τρίποντο του Τζέιμς Φελντέιν στο τέλος του χρόνου της επίθεσης τους (27-16) με 3’ και 10’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους και με καλάθι του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ξέφυγαν με 13 (29-16) 2’ και 39’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με την διαφορά σε αυτό το επίπεδο για τον Παναθηναϊκό (36-23).
Οι «πράσινοι» με βολή του Φελντέιν ανέβασαν πάλι την διαφορά στους 14 (37-23) με την έναρξη του δεύτερου μέρους, αλλά η Καρσίγιακα με την πιεστική άμυνα της στο όριο του φάουλ και τις λύσεις που βρήκε από τους Τζάστιν Κάρτερ, Κόλτον Άϊβερσον, κατέβασε την διαφορά στους 7 (41-34) με 3’ και 8’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Η τουρκική ομάδα βελτίωσε τα ποσοστά της έξω από τα 6,75 μέτρα και με δύο τρίποντα των Μουχάμεντ Μπαϊγκουλ, Κενάν Σιπάχι στα τελευταία 1’ και 2’’ μείωσε στους 6 (47-41) 13’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου. Ο Αντώνης Φώτσης με τρίποντο από τα 7,5 μέτρα έδωσε προβάδισμα εννέα πόντων (50-41) στην εκπνοή της τρίτης περιόδου.
Τα δεκάλεπτα: 9-21, 23-36, 41-50, 66-69
ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Ράγκλαντ, Παλάσιος 5 (1), Άιβερσον 14, Μπαϊγκούλ 8 (2), Αλτιντίγκ 12 (1), Κάρτερ Τζάστιν 11 (2), Γκονλούμ 7, Γκάμπριελ 4, Κάρτερ Τζος, Σιπάχι 5 (1), Σεντούρκ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σ. Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς 6 (1), Φώτσης 8 (2), Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 17 (3), Διαμαντίδης, Γκιστ 14 (2), Καλάθης 10 (2), Κούζμιτς 3.